ولاگ چیست؟ یک نمونه ولاگ تماشا کنید!
ولاگ چیست؟ یک نمونه ولاگ تماشا کنید!

چند روز پیش سارگل، از دوست‌های اینستاگرامی من، پرسید که ولاگ چیه؟ برای همین شروع کردم به نوشتن.

ولاگ چیست؟

ویدئو بلاگ یا ولاگ به محتواهای تصویری گفته میشه که جنسی شبیه به محتوای وبلاگ یا بلاگ داره. می‌دونم، احتمالا هنوز پاسخ مبهمه. چندتا از ویژگی‌های این نوع محتواها رو می‌نویسم تا قضیه روشن‌تر بشه:

1- حرف‌هایی که در ولاگ/بلاگ گفته میشه غیر رسمی هستن. منظور از غیر رسمی بودن، غیر معتبر بودن نیست. منظور اینکه یه نوشته بلاگ نسبت به یه مقاله علمی لحن غیر رسمی‌تر و صمیمی‌تری داره و می‌تونه در مورد چیزهایی بگه که شاید در فضای مقاله علمی نگنجه. با همین نسبت یه ولاگ می‌تونه در مورد چیزهایی باشه که هیچوقت یه برنامه تلویزیونی جایگاهی برای اون نداره.

2- ممکنه حوزه‌هایی که یه ولاگر/بلاگر در مورد اون‌ها محتوا تولید میکنه بیش از حد گسترده و نامربوط به موضوع‌های دیگه‌ش باشه. فارغ از بحث‌های بازاریابی محتوا، لزومی نداره برای تمرکز روی یک یا چند موضوع معیّن نیست.

3- در فضای ولاگ/بلاگ تعامل تولیدکننده‌های محتوا با بیننده‌ها/خواننده‌ها به راحتی انجام میشه. سیستم نظردهی یکی از بنیان‌های این نوع محتواست.

بطور کلی برای تولید این جنس محتوا یک قانون وجود دارد: هیچ قانونی وجود ندارد. و همین بی‌قانونیه این حوزه‌ست که منو جذب کرده. یه سنگ تراش نخورده داریم، میخ و چکش! هرکاری میخوای می‌تونی با اون سنگ بکنی. برای همین میتونی چیز منحصربفردی بسازی که فقط متعلق به توعه.

یکی دیگه از جذبه‌های این حوزه مخاطب‌ها هستند. مخاطب‌های ولاگ/بلاگ انسان‌هایی هستند که شاید به سختی بتونیم در شبکه‌های اجتماعی یا خیابون پیدا بکنیم.

یک نمونه از ولاگ

احتمالا این ولاگ بتونه به درک این تعریف کمک کنه. این اولین ولاگه من بود!

لطفا برای حمایت از ولاگ‌های من و تماشای ولاگ‌های بیشتر کانال یوتیوب من رو دنبال کنید.

وضعیت فعلی و آینده‌ی ولاگ

یه نمودار هم گذاشتم که محبوبیت این دو مغهوم رو در طول زمان نشون میده. (منبع نمودار: Google Trends)

ولاگ چیست؟ یک نمونه ولاگ تماشا کنید!

همونطور که این نمودار نشون میده مفهوم ولاگ تقریبا داره محبوب‌ترین روزهاش رو میگذرونه. و از طرفی معلومه که هنوز این مفهوم تازه‌ست، چون به تازگی رشد کرده. بنابراین احتمالا تا مدت‌ها محبوب باقی بمونه. در مورد بلاگ نظرتون چیه؟ فکر میکنین رو به از بین رفتنه؟ من که بعید میدونم.

اگه می‌خواید شروع کنید به ولاگ ساختن فکر میکنم مطلب ایده‌هایی برای ساخت ولاگ نقطه‌ی شروعی خوبی باشه!

پی نوشت: چند وقت پیش نیما شفیع زاده، استراتژیست محتوای استارتاپ نظر بازار، ایمیل زده بود که آیا می‌تونه از محتوای این نوشته برای وبلاگش استفاده کنه. با اینکه در مورد استفاده از محتوا سختگیر هستم ولی دوست دارم مفهوم ولاگ زود جا بیفته. نیما بعضی چیزها به این نوشته اضافه کرده. یکی از اون‌ها مثال‌هایی از ولاگرهای ایرانیه. فکر می‌کنم به آشنایی با ولاگ بتونه کمک کنه.

#ولاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *