ولاگ چیست؟ (+ یک نمونه ولاگ)
ولاگ چیست؟ (+ یک نمونه ولاگ)

چند روز پیش سارگل، از دوست‌های اینستاگرامی من، پرسید که ولاگ چیه؟ برای همین شروع کردم به نوشتن.

ولاگ چیست؟

ویدئو بلاگ یا ولاگ به محتواهای تصویری گفته میشه که جنسی شبیه به محتوای وبلاگ یا بلاگ داره. می‌دونم، احتمالا هنوز پاسخ مبهمه. چندتا از ویژگی‌های این نوع محتواها رو می‌نویسم تا قضیه روشن‌تر بشه:

1- حرف‌هایی که در ولاگ/بلاگ گفته میشه غیر رسمی هستن. منظور از غیر رسمی بودن، غیر معتبر بودن نیست. منظور اینکه یه نوشته بلاگ نسبت به یه مقاله علمی لحن غیر رسمی‌تر و صمیمی‌تری داره و می‌تونه در مورد چیزهایی بگه که شاید در فضای مقاله علمی نگنجه. با همین نسبت یه ولاگ می‌تونه در مورد چیزهایی باشه که هیچوقت یه برنامه تلویزیونی جایگاهی برای اون نداره.

2- ممکنه حوزه‌هایی که یه ولاگر/بلاگر در مورد اون‌ها محتوا تولید میکنه بیش از حد گسترده و نامربوط به موضوع‌های دیگه‌ش باشه. فارغ از بحث‌های بازاریابی محتوا، لزومی نداره برای تمرکز روی یک یا چند موضوع معیّن نیست.

3- در فضای ولاگ/بلاگ تعامل تولیدکننده‌های محتوا با بیننده‌ها/خواننده‌ها به راحتی انجام میشه. سیستم نظردهی یکی از بنیان‌های این نوع محتواست.

بطور کلی برای تولید این جنس محتوا یک قانون وجود دارد: هیچ قانونی وجود ندارد. و همین بی‌قانونیه این حوزه‌ست که منو جذب کرده. یه سنگ تراش نخورده داریم، میخ و چکش! هرکاری میخوای می‌تونی با اون سنگ بکنی. برای همین میتونی چیز منحصربفردی بسازی که فقط متعلق به توعه.

یکی دیگه از جذبه‌های این حوزه مخاطب‌ها هستند. مخاطب‌های ولاگ/بلاگ انسان‌هایی هستند که شاید به سختی بتونیم در شبکه‌های اجتماعی یا خیابون پیدا بکنیم.

یک نمونه از ولاگ

احتمالا این ولاگ بتونه به درک این تعریف کمک کنه. این اولین ولاگه من بود!

.
اگه از این ولاگ خوشتون اومد می‌تونین عضو کانال یوتیوب من بشید و تا ولاگ‌های بیشتری تماشا کنید.
.

ایده‌هایی برای ساخت ولاگ

جعبه گشایی یا معرفی محصول

وقتی که از بازکردن جعبه‌ی محصولی که تازه خریدید و برای اولین بار میخواید ازش استفاده کنید، فیلم می‌گیرید دارین جعبه گشایی انجام می‌دید.
مثلا وقتی تلفن همراه جدیدی وارد بازار شده و بعد از خریدن، از باز کردن جعبه‌‌ش و استفاده‌ کردن ازش فیلم میگیرید، دارید یه ولاگ جعبه گشایی ضبط می‌کنید.
تحقیقات نشون دادن که واکنش مغز به دیدن جعبه گشایی یه محصول تقریبا با خریدن محصول و باز کردن جعبه‌ی همون محصول به دست خود تماشاگر، تقریبا یکسانه. با این حساب ساختن اینجور ویدئوها میتونه تجربه‌ی خوبی برای تماشاگرها ایجاد کنه.

مسافرت

وقتی مسافرت رفتین از چیزهایی که می‌بینید فیلم بگیرید، چیزهایی مثل آداب رسوم مردم، جاهای دیدنی، مراسم‌های مختلف و غیره.
باقر محرمی کسیه که توی اینستاگرام اینکارو تا حدی انجام میده. با اینکه چندبار بهش گفتم ولاگ بساز ولی ظاهرا لایوهای اینستاگرامو ترجیح میده.

آموزش

ولاگ‌هایی که من میسازم از این نوع هستن و سعی دارن به تماشاگر چیزی آموزش بدن، مثلا اینکه بوم کسب و کار چطور کار میکنه یا مثلا اینکه چیکار کنیم که ایده‌هامونو ندزدن.
ولاگ آموزشی نباید فقط در مورد بحث‌های تئوریک باشه؛ هر چقدر به کارهای عملی نزدیک بشه درگیری تماشاگر با محتوا (Engagment) بالا میره.

مُد و سلامت

از اسمش معلومه دیگه! ممکنه در مورد حرف زدن در مورد رژیم غذایی یه ورزشکار باشه یا در مورد اینکه چطور آرایش کنیم و غیره. دوست من آناهیتا یه ولاگره که توی همین حوزه فعالیت کنه (بقول یوتوبی‌ها مادر یتویوب ایرانه :D).

معرفی کتاب یا فیلم

بعد از خوندن یه کتاب یا دیدن یه فیلم، اون رو به بقیه معرفی کنین و نکاتی که بنظرتوندر مورد اون کتاب یا فیلم بنظرتون ارزش داشتن رو به بقیه بگین.
متاسفانه این نوع از محتوا با اینکه ارزشمنده ولی کم تولید شده.

سبک زندگی

شاید نشون دادن زندگی روزمره و اتفاق‌هایی که توی اون زندگی میفته بنظر ساده و بدردنخور برسه. ولی اینجور ویدئوها همیشه بازدیدکننده و طرفدار دارن. حریم شخصی بقیه همیشه برای آدم‌ها جالب بوده و اینروزها این کنجکاوی رو براحتی می‌تونند ارضاء کنند.
ولاگ‌هایی که کوهیار میسازه تقریبا از این نوعه.

مصاحبه

این مصاحبه‌ها قرار نیست به شکل چیزهایی که در تلویزون پخش میشن باشن. قرار نیست محدودیت و مقرراتی برای این مصاحبه باشه. یه نفرو دعوت کنید و شروع کنید به حرف زدن. احتمالا تجربه‌ها و حرف‌های بدردبخوری خواهد داشت که میتونه در ادامه مسیر زندگی کمکمون کنه، مثل مصاحبه من با حامد حامدیان.
درضمن این یه راه سریع برای ساختن ولاگه.

بازی کردن

یکی از پرطرفدارترین ولاگ‌های دنیا، ولاگهاییه که توش یه بازی ویدئویی انجام میدن. تقریبا مثل جعبه گشاییه ولی در مورد بازی. مثلا یه بازی‌ جدید بخرید، و در حالی که دوربین رو به سمت خودتون تنظیم کردید، شروع کنید به بازی کردن. فقط کافیه فکرهاییه که موقع بازی کردن می‌کنید رو رو با صدای بلند بگید. همین!

فرهنگ

نشون دادن فرهنگ برای بقیه دیدینه. می‌تونید از فرهنگ محل زندگیتون بگید یا حتی جایی که کار می‌کنید، مثلا از شوخی‌هایی که توی محل کار می‌کنید گرفته تا جشن‌هایی که می‌گیرید و غیره.

رویداد

دوربین بدست بگیرید و از رخدادهایی مثل نمایشگاه‌ها، مسابقه‌ها یا مراسم‌های مختلف فیلم بیگیرید تا چشم و گوش اون‌هایی باشید که به هر دلیلی نتونستن در اون رویداد حضور داشته باشن.

پشت صحنه

معمولا هر اتفاقی دو رو داره، چیزی که بقیه می‌بینند و چیزی که فقط خودتون می‌بینید. غالبا تماشاگر دوست داره تا از اون قسمت‌های مغفول مونده‌ی زندگی بقیه یا رخدادهای مختلف خبردار بشه. حتما توی زندگیتون جاهایی هست که پشت صحنه داره، اگه بنظرتون خودافشایی(!) نیست و بعدها صدمه‌ای نخواهید دید، می‌تونید از اون‌ها ولاگ بسازید.

کمدی

هدف این ولاگ‌ها خندوندن تماشاگره، با کارهایی مثل سر کار گذشتن بقیه (البته اخلاق حکم میکنه که جنس کاری که می‌کنیم مسخره کردن بقیه نباشه). توی جاهایی مثل اینستاگرام از اینجور ویدئوها که قصد خندوندن تماشاگرو دارند، زیاد پیدا میشه ولی هنوز راه طولانی تا تبدیل شدن به ولاگ دارند.

وضعیت فعلی و آینده‌ی ولاگ

یه نمودار هم گذاشتم که محبوبیت این دو مغهوم رو در طول زمان نشون میده. (منبع نمودار: Google Trends)

ولاگ چیست؟ (+ یک نمونه ولاگ)همونطور که این نمودار نشون میده مفهوم ولاگ تقریبا داره محبوب‌ترین روزهاش رو میگذرونه. و از طرفی معلومه که هنوز این مفهوم تازه‌ست، چون به تازگی رشد کرده. بنابراین احتمالا تا مدت‌ها محبوب باقی بمونه. در مورد بلاگ نظرتون چیه؟ فکر میکنین رو به از بین رفتنه؟ من که بعید میدونم.

 

پی‌نوشت یک: سارگل جان اون روزی که پرسیدی ولاگ چیه سعی کردم جوابی پیدا کنم ولی نشد. چون تعریف قابل فهمی ازش بلد نبودم. آشنایی من با ولاگ‌ از روی تماشا کردن ولاگ‌های بقیه بود. بنابراین رفتم و معنیشو یاد گرفتم. ببخشید سارگل که دیر شد. قبل از نوشتن باید یاد می‌گرفتم. تازه یه بار هم نوشتم، خواستم منتشر کنم که یهو نوشته پرید. تا عصبانیتم بره و دوباره بتونم بنویسم، شد الان.

پی نوشت دوم: چند وقت پیش نیما شفیع زاده، استراتژیست محتوای استارتاپ نظر بازار، ایمیل زده بود که آیا می‌تونه از محتوای این نوشته برای وبلاگش استفاده کنه. با اینکه در مورد استفاده از محتوا سختگیر هستم ولی دوست دارم مفهوم ولاگ زود جا بیفته. نیما بعضی چیزها به این نوشته اضافه کرده. یکی از اون‌ها مثال‌هایی از ولاگرهای ایرانیه. فکر می‌کنم به آشنایی با ولاگ بتونه کمک کنه.

#ولاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *