ولاگ چیست؟ (+ یک نمونه ولاگ)
ولاگ چیست؟ (+ یک نمونه ولاگ)

چند روز پیش سارگل از من پرسید که ولاگ چیه؟ سعی کردم جوابی پیدا کنم ولی نشد. چون بلد نبودم. آشنایی من با ولاگ‌ از روی تماشا کردن ولاگ‌های بقیه بود. بنابراین رفتم و معنیشو یاد گرفتم. ببخشید سارگل عزیز که دیر شد. قبل از نوشتن باید یاد می‌گرفتم. تازه یه بار هم نوشتم، خواستم منتشر کنم که یهو نوشته پرید. تا عصبانیتم بره و دوباره بتونم بنویسم، شد الان.

ویدئو بلاگ یا ولاگ به محتواهای تصویری گفته میشه که جنسی شبیه به محتوای وبلاگ یا بلاگ داره. می‌دونم، احتمالا هنوز پاسخ مبهمه. چندتا از ویژگی‌های این نوع محتواها رو می‌نویسم تا قضیه روشن‌تر بشه:

1- حرف‌هایی که در ولاگ/بلاگ گفته میشه غیر رسمی هستن. منظور از غیر رسمی بودن، غیر معتبر بودن نیست. منظور اینکه یه نوشته بلاگ نسبت به یه مقاله علمی لحن غیر رسمی‌تر و صمیمی‌تری داره و می‌تونه در مورد چیزهایی بگه که شاید در فضای مقاله علمی نگنجه. با همین نسبت یه ولاگ می‌تونه در مورد چیزهایی باشه که هیچوقت یه برنامه تلویزیونی جایگاهی برای اون نداره.

2- ممکنه حوزه‌هایی که یه ولاگر/بلاگر در مورد اون‌ها محتوا تولید میکنه بیش از حد گسترده و نامربوط به موضوع‌های دیگه‌ش باشه. فارغ از بحث‌های بازاریابی محتوا، لزومی نداره برای تمرکز روی یک یا چند موضوع معیّن نیست.

3- در فضای ولاگ/بلاگ تعامل تولیدکننده‌های محتوا با بیننده‌ها/خواننده‌ها به راحتی انجام میشه. سیستم نظردهی یکی از بنیان‌های این نوع محتواست.

بطور کلی برای تولید این جنس محتوا یک قانون وجود دارد: هیچ قانونی وجود ندارد. و همین بی‌قانونیه این حوزه‌ست که منو جذب کرده. یه سنگ تراش نخورده داریم، میخ و چکش! هرکاری میخوای می‌تونی با اون سنگ بکنی. برای همین میتونی چیز منحصربفردی بسازی که فقط متعلق به توعه.

یکی دیگه از جذبه‌های این حوزه مخاطب‌ها هستند. مخاطب‌های ولاگ/بلاگ انسان‌هایی هستند که شاید به سختی بتونیم در شبکه‌های اجتماعی یا خیابون پیدا بکنیم.

یه نمودار هم گذاشتم که محبوبیت این دو مغهوم رو در طول زمان نشون میده. (منبع نمودار: Google Trends)

ولاگ چیست؟ (+ یک نمونه ولاگ)همونطور که این نمودار نشون میده مفهوم ولاگ تقریبا داره محبوب‌ترین روزهاش رو میگذرونه. و از طرفی معلومه که هنوز این مفهوم تازه‌ست، چون به تازگی رشد کرده. بنابراین احتمالا تا مدت‌ها محبوب باقی بمونه. در مورد بلاگ نظرتون چیه؟ فکر میکنین رو به از بین رفتنه؟ من که بعید میدونم.

پی نوشت اول: من یه ولاگ ساختم. اگه قبلا اون رو ندیدین شاید نمونه نسبتا خوبی برای آشنایی با این مفهوم باشه. (برای تماشا کلیک کنید.)

برای دیدن کانال من در یوتیوب کلیک کنید.

پی نوشت دوم: چند وقت پیش نیما شفیع زاده، استراتژیست محتوای استارتاپ نظر بازار، ایمیل زده بود که آیا می‌تونه از محتوای این نوشته برای وبلاگش استفاده کنه. با اینکه در مورد استفاده از محتوا سختگیر هستم ولی دوست دارم مفهوم ولاگ زود جا بیفته. نیما بعضی چیزها به این نوشته اضافه کرده. یکی از اون‌ها مثال‌هایی از ولاگرهای ایرانیه. فکر می‌کنم برای آشنایی کامل با مفهوم ولاگ، غیر از دنبال کردن ولاگر‌های معروف دنیا، دیدن این مثال‌ها هم مفید باشه.

#ولاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *